.:: Portatif Merdivenli İtfaiye Araçları ::.

                       
             
                       
             
                       
             
                       
             
                       

l.SU TANKI: Şase araç üstüne 7 ton su kapasiteli 5 mm kalınlığında Al kalite saç malzemeden imal edilecektir.Tankın şaseye bağlantı ayakları V şeklinde imal edilecek ve 5mm kalınlığında saç malzeme kullanılacaktır.Tank ve karasör montajında şaseye fazladan delik delinip şase zayıflatılmayacaktır.Tank içerisine enine boyuna tankı 4'e bölecek şekilde dalgakıranlar konacak ve bu dalgakıranlar tank malzemesinden imal edilecektir.Dalgakıranlara su sirkülasyonu için gerekli ölçülerde ve sayıda pencereler açılarak tank gaz altı kaynağıyla iki yönlü olarak kaynatılacaktır.Tank üzerinde mandallı ve dairesel 1 adet kapak monte edilecek ve kapak genişliği bir insanın tank içerisine rahat girebileceği büyüklükte olacaktır.Tankın üzerine su ikmali için 1 adet tankın sağ üst kısmına 110'luk rekorlu su dolum ağzı monte edilecektir.Tank içi komple dalgakıranlarla birlikte çürümeye karşı FİBER KLASLA kaplanacaktır.Tank ayakları ve şase arasını su emmeyen 1O mm kalınlığında lastîk konacak, tank ve şasenin çürümemesi sağlanmış olacaktır.Tanka 1 adet ön dolap içine su seviye göstergesi monte edilecektir.

2.KARASÖR: Ekipmanın karasör saçları ve profilleri 2milim kalınlığında Al kalite GALVANİZ saçtan imal edilecektir.Karasör modüler tip olarak şoför mahalli hizasından şase arka uç noktaya doğru uzanacak ve hiçbir suretle sağ ve sol tekerlek dışına taşmayacak imal edilecektir.Karasör karayolları teknik şartlar yönetmeliğinin geometrik ölçümlendirme değerlerini aşmayacak biçimde imal ve montaj edilecektir.Karasörün ön taraftaki dolabı yangın çıkışları için, arka taraftaki dolabı malzeme ve müdahale çıkrığı takılacak şekilde imal ve montaj edilecektir.Dolap kapaklan ALİMİNYUM panjur sistemli olacaktır.Dolap içleri komple ışıklandırılacaktır.Karasörün üst kısmı tankın üstü dahil baklava saçla kaplanacaktır.Karasörün etek kısmı ALİMİNYUM baklava desenli 2+1 kalınlığında saçla kaplanac aktır.

3.KÖPÜK TANKI: Köpük tankı 3mm GALVANİZ saçtan 250 litre kapasite imal edilecektir. Su tankının dış önüne yangın çıkış dolabının içine monte edilecektir.Tankı karasör üstünde 1 adet dolum ağzı ve tankın önünde köpük seviye göstergesi bulunacaktır.

4.SU POMPASI: Su pompası 2 kademeli kendinden şanzımanlı olup 1200 devirde 1500 litre suyu 15 atmosfer basınçla işleyebilecek kapasitede olacaktır. Suyu 4inç ağızdan emecek ve 4 adet 2/5 küresel vanaların ağzından 110'luk rekorlarla su çıkışları sağlanacaktır.Pompanın sızdırmazlığı ve bakımının sağlanması açısından kolaylık arz eden sık sık bakım gerektirmeyen bir yapıya sahip olması sağlanacaktır.

5.YANGIN ÇIKISI: Karasör ön dolap 2/5'luk borudan tesisat işlenecektir.Sağlı ve sollu 2 adet yangın çıkışlı küresel vanalar takılacaktır.Bu yangın çıkışında 1 adet basınç saati takılacaktır. Araç motorunu kumanda için 1 adet gaz kolu monte edilecektir. Araç su dolumu enjektör sistemi ile emişten dolduracaktır.

6.ÇAMURLUK: Arka tekerleklerin üstüne zincir takmaya mani olmayacak şekilde çamurluk imal edilecektir.Çamurluk arkalarına lastik tozluk takılacaktır.

7.TAMPON: Aracın arka karasörü tampon şeklinde dizayn edilecektir.Hem karasör üstüne çıkış olarak kullanılacak hem de ayakta acil gidiş için dizayn edilecektir.Arka tampon kısmına 2 adet stop lambası, 2 adet reflektör ve 1 adet plakalık takılacaktır.

8.VANALAR: Kullanılacak küresel vanalar T.S.E'li küresel tip PN 16din normuna uygun çelik kollu kaliteli vana kullanılacaktır.Bu vanaların uçlarına 110'luk rekorlar takılacaktır.

9.P.T.O ŞANZUMAN: Su pompası hareketini aracın orijinal şanzumanına akupleli P.T.O şanzuman yardımıyla aktarmalı olarak sağlayacaktır.Bu yeni şanzuman kavrama sistemi hava sistemli olup şoför mahalli içine monte edilecek pinomatik valilerle çalışacaktır.

10.BORU TESİSATI: Boru tesisatı ek yerlerinde kesinlikle köşe kesitli kaynak yapılmayacak, 45 derecelik patent dirsekler kullanılacaktır.Ana su giriş borusu 4inç olarak işlenecek ve pompa çıkışı 4inç'ten 2/5 inç'e düşürülerek suyun basınç ve işlerliği artırılacaktır. Tesis atta kaynaklar gaz altı kaynağı ile kaynayacak ve hiçbir suretle delik bırakılmayacaktır.Tesisat boruları gerektiği zaman kolay sökülebilmesi için contalı flanslarla imal edilecektir.

ll.YOL SULAMA: Yol sulama sistemi aracın ön tarafına sağ ve sol tarafına aliminyum başlıklar monte edilecek ve başlıklar kapaklı açılabilir olup bu şekilde başlıkların içi temizlenebilecektir.Araç yol sulama yaparken azami 10 metre sulama yapabilecektir. Sistem pinpmatik olarak şoför mahallinden havalı valfli kumanda ile çalışacaktır.

12.MONİTÖR: Karasörün üst ön kısmına yerleştirilecek monitör;ekseni etrafında 360 derece sağa sola dönecek aşağı 30 derece, yukarı 75 derece hareket edebilecektir.

13.MÜDAHELE CIKRIĞI:Aracın alt şaseye veya arka dolaba monte edilebilecektir.Makaraya 15 atü basınca dayanıklı hortum takılacaktır.Hortum ucuna 1 adet tetikli lans monte edilecektir.

14.ELEKTRİK SİSTEMİ: Aracın kabin üzerine kırmızı ışık veren anons sistemine sahip 1 adet ESKORT lamba seti monte edilecektir.Yangın çıkış dolabı ve avadanlık dolapları ışıklandırılacaktır.Aracın üstüne 1 adet projektör lamba takılacaktır.

15.BOYA: Araç şoför mahli ve araç şasesi dahil ekipmanla birlikte astarlanıp akrilik oto boyası ile kırmızıya boyanacak ve aracın yanlarına belediye ibaresi yazılacaktır.

16. AVADANLIK: İmalatçı firma itfaiye ekipmanı ile birlikte monitöre 1 adet 110'luk,lans çıkrığa 1 adet 27'lik lans, 1 adeft0O metre 110'luk yangın hortumu, 1 adet^O metre çıktık hortumu, 1 adet rekor anahtarı, 2 adet hortum rekoru, 1 adet aliminyum portatif merdiven ( 6 metrelik ), 2 adet 3'er metrelik 4 inç emiş hortumu rekorlarıyla birlikte, 2 adet yağmurluk, 2 adet miğfer, 2 adet çizme, 1 adet 6'lık yangın tüpüyle ücretsiz verilecektir.

17.PLAN & PROJE: Ekipmanla birlikte ücret talep etmeksizin proje ve teknik belgeler T.S.E'den alınacak ve verilecektir.Araçla birlikte ekipman veriliyorsa alım satım yaparken proje ruhsata işletilecektir.

18.GARANTİ: Üretici firma itfaiye ekipmanını teslim veya muayene günü itibariyle imalat,montaj ve işçilik hatalarına karşı 1 yıl garanti altına alır.Ayrıca 1 yıl sonunda ücretsiz komple bakımı yapıp, 1 yılda servis garantisi vermektedir.